وام وبورس

سلام خدمت دوستان

 در مورد 1600 دلار که نوشته بودم دوستان سوال پرسیدند.

باید توضیح بدم که هر بچه های که در کبک زندگی می کنه از حقوق ماهیانه برخورداره که تشکیل میشه از پولی که دولت کبک می ده و پولی که دولت فدرال میده

بر اساس درآمد ماهیانه شما این رقم تعیین می شه. یعنی وقتی شما شاغل نیستید بچه ی شما حداکثر این پول را دریافت می کنه که به حساب مادر ریخته می شه. امجموع این پول 500 دلار می شه. که معمولا دولت فدرال ماهانه و دولت کبک 3 ماه یکبار به حسابتون می ریزه

اگر زن و شوهر هر دو دانشجوی تمام وقت باشند می توانند از کمک مالی دولت استفاده کنند. یعنی دولت هزینه ی تحصیل به اضافه ی خرج ماهیانه را به شما می دهد. پس از اتمام تحصیل بخشی از این پول را  بصورت قسطی پس می گیرد. تقریبا می شه گفت شهریه را پس می گیره و پول تو جیب شما بورسه و پس گرفته نمی شه

.هر دانشجوی فول تایم در صورتی که کار نداشته باشه علاوه بر پول شهریه ماهی 700 دلار کمی بیشتر دریافت می کنه. اگر شما یک خانوادهی 3 نفری هستید شامل زن شوهر و یک بچه .به ازای اون بچه 150 دلار دیگه هم می گیرید یعنی آقا همان700 تا 750 تا و خانم 900 دلار دریافت می کند.پس یک خانواده ی سه نفری که زن و شوهر دانشجوی فول تایم باشند یعنی هر کدام 12 واحد درسی داشته باشند می توانند 1600 دلار ماهیانه کمک هزینه تحصیلی را بشکل بورس بگیرند .که هرگز از شما پس گرفته نمیشود. و شهریه را هم وام می دهند که بعد از فارغ التحصیل شدن قسطی پس می گیرند. بچه هم که خوذش حقوق داره.

خیلی از خانواده ها در مونترال چند سال اول را اینطوری می گذرونند .ولی در موردش توضیحی نمی دهند. در ضمن اگز بچه زیر 6 سال داشته باشید یکی از دو نفر زن یا شوهر با گرفتن فقط 6 واحد فول تایم حساب می شه .یعنی یکی باید 12 واحد بگیره .اون یکی می تونه 6 واحد بگیره.

البته بگم هزینه ها بیشتر از اینه. و این پول نمی تونه همه ی مخارج را پوشش بده. اگر کسی ضمن تحصیل بیشتر از 20 ساعت کار کنه و درآمد داشته باشه از این پول ها کم می شه . یعنی دیگه از پول تو جیبی خبری نیست.

به قول خواهر من که می گه :بابا کبک خوب بهتون می رسه

                                                                           شاد وسرخوش باشید

       زبان زبان زبان خوندن یادتون نره .مهمترین فاکتور برای موفقیت فقط زبانه هم انگلیسی و هم فرانسه .هر دو

 

 

/ 7 نظر / 19 بازدید
صادق

با سلام خدمت شما و تشکر از مطلب مفیدی که نوشتید من سوالی از شما داشتم آیا اگر کسی لیسانس داشته باشه و اقامت اونجا رو هم داشته باشه و بخواد تو دانشگاههای اونجا فوق لیسانس بخونه و یا دیژلم داشته باشه و بخواد در مقطع لیسانس بره دانشگاه آیا میتونه از این وام و بورس هایی که شما اشاره کردین استفاده کنه ؟ و اگر رشته های خاصی این ویژگی رو دارند یا دانشگاه های خاصی هستند که وام و بورس می دن میشه اگه شما اطلاع دارین برای ما هم توضیح بدین . از راهنمایی و جواب شما پیشاپیش سپاس گزارم .

م}گان

از توضیحی که دادین متشکرم ..موفق باشید

نسرین معافی

سلام متشکرم از اطلاعات شما. ما درحال خواندن فرانسه هستیم خدا کنه زودتر tef بگیریم

بابک

سلام مرسی برای سقف کار ساعتی که نوشتید خیلی باحال بود چند وقت بود می خواستم بپرسمش وقت نمی کردم برم دفتر بورس. هر چند یکی از دوستان می گفت اینجا اگه 12 واحد داشته باشی خیلی هنر کنی بتونی 10 ساعت در هفته کار کنی . الان می فهمم چی می گفت !!! فقط جهت اطمینان ، هفته ای 20 ساعته دیگه؟

نیما

سلام و خیلی ممنون از اطلاعاتت .

رعنا

با عرض سلام و خسته نباشید میخواستم بپرسم که ایا یک دانشجو پزشکی 20 ساله که در ایران تحصیل میکند میتواند از آمریکا بورسیه بگیرد یا باید مدرک عمومی اش را اول دریافت کند. بسیار متشکرم

فرنوش

سلام عزیزجان .. امیدوارم خوب و سلامت باشید .. عزیزم میشه اگه اگه میتونی و دم دستتونه .. شماره ی خانم دانشمند روبرای من بفرسین ؟ خیلی از آشنایی با خود شما هم خوشحال شدم .. زنده باشین :)